خانه » سر تیتر خبرها » مادران خاوران برنده جایزه گوانگجوی کره جنوبی شدند

مادران خاوران برنده جایزه گوانگجوی کره جنوبی شدند

مادران سیاه پوش خاوران

مادران سیاه پوش خاوران

بنیاد گرامیداشت سالروز ۱۸ مه در کره جنوبی، جایزه گوانگجوی امسال خود را به طور مشترک به مادران خاوران ایران و عادل رحمان‌خان فعال حقوق بشر بنگلادشی اعطا کرد.
«مادران خاوران» نامی است برای بازماندگان اعدام‌شدگان دهه شصت خورشیدی در ایران که در گورستان خاوران به طور دسته‌جمعی دفن شده‌اند.
به گزارش سازمان «عدالت برای ایران»، هیات داوران جایزه گوانگجو، مادران خاوران را به عنوان مادران و خانواده‌های زندانیان سیاسی کشته‌شده در ایران که «خواهان حقیقت و عدالت» هستند٬ به همراه عادل رحمان خان، فعال بنگلادشی که خود را وقف حمایت از حقوق اساسی و استقرار حقوق بشر کرده به صورت مشترک برنده جایزه امسال خود اعلام کرده است.

هیات داوران جایزه گوانگجو اعلام کرد: «با وجود سکوت جمهوری اسلامی در پاسخگویی به دادخواهی مادران، پیگیری تاریخی و مستمر این گروه حقوق بشری برای دستیابی به حقیقت و پاسخگویی باعث افزایش اعلام نظرات مخالفان سیاسی در این زمینه، پیشرفت تحقیقات درباره نقش دولت در محاکمات ناعادلانه و هم‌چنین گسترش حمایت فعالان حقوق بشر در رابطه با پیگیری این اعدام‌ها شده است».
مراسم اهدای این جایزه روز یکشنبه، ۲۸ اردیبهشت (۱۸ مه) در شهر گوانگجوی کره جنوبی با حضور تعدادی از مادران و خانواده‌های کشته‌شدگان دهه ۱۳۶۰ برگزار خواهد شد.
بنیاد گرامیداشت ۱۸ مه که هر سال، جایزه گوانگجو برای حقوق بشر را اهدا می‌کند یک سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی است که در سال ۱۹۹۴ از سوی بازماندگان قتل عام مخالفان در ماه مه ۱۹۸۰ درشهر گوانگجوی کره جنوبی تاسیس شد.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*