خانه » سر تیتر خبرها » پرویز راجی، آخرین سفیر شاه در لندن، درگذشت

پرویز راجی، آخرین سفیر شاه در لندن، درگذشت

پرویز راجی، سفیر ایران در بریتانیا در خلال سال‌های ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ که در واقع آخرین سفیر شاه در لندن محسوب می‎شد، در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

به گزارش «بی‌بی‌سی» آقای راجی پس از انقلاب بهمن ۱۳۵۷ در بریتانیا ماندگار شد.

انتصاب آقای راجی به عنوان سفیر ایران در بریتانیا به نوشته خودش به واسطه آشنایی او با امیرعباس هویدا، نخست وزیر وقت ایران، صورت گرفته بود.

آقای راجی دوره دبیرستان در آمریکا و دوره لیسانس در دانشگاه کمبریج بریتانیا تحصیل کرده بود. او پس از فارغ التحصیلی در سال ۱۳۳۹ خورشیدی به استخدام شرکت ملی نفت (جایی که امیرعباس هویدا آن زمان در آن حضور داشت) درآمد و همین آشنایی همکاری نزدیک این دو را در آینده رقم زد. آقای راجی در دوره نخست وزیری آقای هویدا، مدتی رییس دفتر او بود و سپس به عنوان سفیر راهی لندن شد.

آقای راجی یادداشت‌های روزانه دوران سفارتش را سال‌ها پس از انقلاب در یکی از نشریات بریتانیایی منتشر کرد. این خاطرات بعدها در قالب کتابی با نام «در خدمت تخت طاووس» با ترجمه حسن کامشاد در ایران هم منتشر شد.

از کتاب پرویز راجی دو ترجمه به فارسی به نام های «خدمتگزار تخت طاووس» و «در خدمت تخت طاووس» منتشر شده است.

آقای راجی در سال ۱۳۸۸ در مصاحبه‌ای با «بی‌بی‌سی»، گفته بود که کتاب خدمتگزار تخت طاووس، ترجمه درستی از کتابش نیست و محتویات آن را تایید نمی کند اما صحت مندرجات دیگر ترجمه کتابش را تایید کرده بود.

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*