خانه » سر تیتر خبرها » نامه‌ی شیرین عبادی به احمد شهید: ایران برای مبارزه با قاچاقچیان از مین استفاده می‌کند

نامه‌ی شیرین عبادی به احمد شهید: ایران برای مبارزه با قاچاقچیان از مین استفاده می‌کند

شیرین عبادی در نامه‌ای به احمد شهید، از اینکه جمهوری اسلامی از کارگذاری مین برای جلوگیری از قاچاق استفاده می‌کند، انتقاد کرد. ایران برای مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر از مین‌های ضد نفر استفاده می‌کند. به‌تازگی و در پی انفجار یکی از همین مین‌ها در کویر لوت، یک نفر کشته شد.

شیرین عبادی، حقوق‌دان و فعال حقوق بشر، در نامه‌ای به احمد شهید، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران، از اینکه این کشور از کارگذاری مین برای جلوگیری از قاچاق کالا استفاده می‌کند، انتقاد کرد.

برنده جایزه نوبل در سال ۲۰۰۳ میلادی، این نامه را پس از آن نوشته است که یک شهروند ایرانی در پی انفجار مین در کویر لوت جان خود را از دست داد.

این مین که دوم فروردین در کویر شهداد در استان کرمان منفجر شد، جان یک گردشگر را گرفت و سه نفر دیگر را نیز به شدت زخمی کرد.

البته پیشتر نیز انفجار مین در ایران به مرگ گردشگران یا حتی کاوشگرانی که در مناطق مرزی در حال گذر بوده‌اند انجامیده است.

شیرین عبادی در این خصوص گفته است: «حادثه ای که در کویر شهداد اتفاق افتاد عملا ثابت کرد که دولت ایران با وجود منع بین‌المللی، از مین در موارد عدیده از جمله جلوگیری از قاچاق کالا استفاده می‌کند و این کار نقض حقوق بین‌الملل و نقض حقوق بشر است.»

خانم عبادی در نامه خود نیز درباره به‌کارگیری مین و عدم استفاده از علائم هشدار دهنده در مناطق مین‌گذاری‌شده از سوی مقام های دولتی ایران هشدار داده است.

ایران، از جمله کشور‌هایی با بیشترین آلودگی به مین در جهان به شمار می‌آید. این کشور تا کنون ازپیوستن به پیمان اتاوا که در آن تولید، استفاده و صدور مین ممنوع اعلام شده، خودداری کرده است. به جز قربانیان «مین‌گذاری برای مبارزه با قاچاق»، گروهی از شهروندان نیز بر اثر انفجار مین‌های باقی مانده از زمان جنگ ایران و عراق کشته یا زخمی می‌شوند. کم‌تر از شش ماه پیش هفت کودک بر اثر انفجار مین در روستایی در مریوان زخمی شدند.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*