خانه » هنر و ادبیات » فرهادی در سرزمین های ناشناخته… نگاهی به آرای منتقدین غربی به فیلم همه می دانند/ مینا استرابادی

فرهادی در سرزمین های ناشناخته… نگاهی به آرای منتقدین غربی به فیلم همه می دانند/ مینا استرابادی

پس از چندین و چند جایزه ی بزرگ اروپایی و اسکارهایی که نصیب اصغر فرهادی شد، حالا دیگر فیلم های او خود به خود یک اثر پر سر و صدا به حساب می آیند حتی اگر آنقدرها از قدرت هنری برخوردار نباشند. همین است که جشنواره ی کن مراسم افتتاحیه ی امسالش را با ” همه می دانند ” فرهادی آغاز کرده. فیلمی که نخستین تجربه ی تماما اروپایی او به حساب می آید و به غیر از حضور او در گرداندن صحنه هیچ نشانی دیگر از ایران ندارد.
همین فاصله گرفتن از روال مرسوم و سر زدن به سرزمین های پیشتر ناشناخته هم باعث شده تا این بار منتقدین سینمایی با دامنه ی وسیع تری از دوری ها و نزدیکی ها با فیلم همراه او شوند. همکارمان ” مینا استرابادی ” در تحریریه ی خلیج فارس گزیده هایی از یادداشت های منتقدین غربی را در کنار هم آورده که با هم می خوانیم…

متیو کریر (اروپا ۱):
اصغر فرهادی اثر جدیدی در باب خانواده و شیمی روابط آن ساخته است. چرخ‌دنده‌های فیلم روغن‌کاری شده و درست کار می‌کنند تا اینکه گرد و غبار روی آن‌ها می‌نشیند. هیجان فیلم با قابل پیشبینی بودنش کمی گرفته شده.

استفانی لی‌بلانش(کالچر):
یک درام خوب در رده‌ی چیزی که اصغر فرهادی خوب می‌داند و بلد است. با بازیگرهایش، پنه‌لوپه کروز و خاویز باردم در اوج.

فیلیپه رویر (مجله پوزتیو):
کن ۲۰۱۸ با دوستداران سینما خوب رفتار کرده و «همه می‌دانند» را به عنوان افتتاحیه انتخاب کرده است. اصغر فرهادی به حومه اسپانیا رفته و احساسات و حسادت را با حضور خاویر باردم و پنه لوپه کروز به‌تصویر کشیده است.

لیا بودین (آلوسینه):
کن هفتاد و یکم با «همه می‌دانند» و استایل فرهادی شروع شد، فیلمی کسل کننده و بدون جذابیت سینمایی.

پیتر بردشاو(گاردین):
«همه می‌‌دانند» به کارگردانی اصغر فرهادی فیلمی دردناک و درامی است قدرتمند که به خصوص توسط نفش‌آفرینی‌های قدرتمندی نگاه داشته شده: – کروز، باردم، دارین.

بئاتریس بن (دن لو سینما):
تویست داستان بیست دقیقه‌ای معلوم می‌شود. اما «همه می‌دانند» فرهادی همچنان تزلزل خانواده را جذاب نشان می‌دهد، همچنین کروز. ولی نقشش او را آخر سر به مادری هق هقو تبدیل می‌کند. متأسفانه جا داشت تا اندکی بیشتر شرارت ببینیم

پیتر هاول (تورنتو استار):
اصغر فرهادی سرنخ‌هایی از تردید و تنش را به درستی در هم می‌آویزد و داستان پلیسی-آدم‌ربایی‌اش در حد آگاتا کریستی است. شروعی قدرتمند برای کن ۲۰۱۸ .

توتال فیلم:
اصغر فرهادی درامش را در اسپانیا چیده، با بازی‌های جذاب خاویر باردم، پنه لوپه کروز، ریکاردو دارین. بهترین کار این کارگردان نیست و کمی بیرون می‌زند اما در کل جذاب است.

دونالد کلارک (آیریش تایمز):
” همه می‌دانند ” اصغر فرهادی تمام تلاشش را برای یک افتتاحیه خوب می‌کند. موقع فیلم منتظرید خانم مارپل بیاید معما را حل کند.

کایل بوکانن(نیویورک مگزین):
مردم می‌گویند «همه می‌دانند» اصغر فرهادی یک تریلر مقوایی با ستاره‌های بزرگ، موقعیت‌های ملودراماتیک و لوکیشن دوستانه‌ی خارج شهر است. اما… این دقیقا همان دلیلی است که من دوستش دارم.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*