خانه » ضمیمه ورزشی خلیج فارس » ابراهیم آشتیانی درگذشت /امیر خسروجردی

ابراهیم آشتیانی درگذشت /امیر خسروجردی

مدافع اسبق تیم فوتبال پرسپولیس و یکی از اسطوره های این باشگاه دارفانی را وداع گفت.

خبرگزاری های ایران، امروز سه شنبه، دوم آبان، گزارش دادند، ابراهیم آشتیانی، بازیکن سال های دور تیم فوتبال پرسپولیس و تیم ملی ایران که از مدتی قبل با بیماری قلبی مواجه بود سرانجام امروز در سن ٧١ سالگی دارفانی را وداع گفت.
ابراهیم آشتیانی که یکی از بهترین مدافعین راست تاریخ فوتبال ایران بود، در آذر ۱۳۲۵ متولد شد. او دوران جوانی خود را در تیم‌های بوستان و پولاد (تیم زیر شاخه شاهین) گذراند و از فصل ۱۳۴۳ توسط عباس اکرامی به تیم بزرگسالان شاهین راه یافت و توانست در ترکیب اصلی قرار بگیرد.
در فصل ۱۳۴۶ و در بازی با تهرانجوان، آشتیانی در نیمه اول یک کارت قرمز دریافت کرد و همین کارت زمینه‌ساز ایجاد درگیری در این بازی شد به طوری که درگیری این بازی منجر به صدور اعلامیه از سوی سازمان تربیت بدنی وقت و انحلال باشگاه شاهین شد. آشتیانی در فصل ۱۳۴۷ رسما به پرسپولیس پیوست و با این تیم در جام باشگاهای آسیا شرکت کرد. این اولین حضور یک تیم ایرانی در این جام بود که آشتیانی نیز در آن حضور داشت.
ابراهیم آشتیانی در فصل ۱۳۵۱ همراه با پرسپولیس قهرمان مسابقات منطقه‌ای ایران شد و در فصل ۱۳۵۲ به مقام قهرمانی جام تخت جمشید دست یافت در همین سال بود که پرسپولیس برد تاریخی ۶ بر صفر مقابل تاج را کسب کرد که گل نخست این دیدار با حرکت از جناح راست و پاس دیدنی آشتیانی و ضربه حسین کلانی به ثمر رسید. در سال ۱۳۵۳ آشتیانی همراه با خداحافظی بازیکنان قدیمی باشگاه در حالی که ۲۸ سال سن داشت به عنوان کاپیتان پرسپولیس انتخاب شد و در همان سال، جام سوم تخت جمشید را به عنوان کاپیتان تیم بالای سر برد.
آشتیانی در فصل ۱۳۵۵ با کسب عنوان نایب قهرمانی لیگ تخت جمشید از عرصه بازیگری خداحافظی کرد. وی سال ها عضو هیات مدیره باشگاه پرسپولیس بود و درطول یک دهه گذشته به همراه علی پروین، جعفر کاشانی و حسین کلانی در مقاطعی که تیم پرسپولیس با بحران مدیریتی روبرو بود، با تصمیمات به موقع خود سرخپوشان پایتخت را از بحران خارج می کرد و منشاء خدمات زیادی برای این تیم و به خصوص تیم های رده پایه پرسپولیس بود.