خانه » ضمیمه ورزشی خلیج فارس » ایران – سوریه، شاگردان کی روش درآخرین گام متوقف شدند/ امیر خسروجردی

ایران – سوریه، شاگردان کی روش درآخرین گام متوقف شدند/ امیر خسروجردی

مرحله مقدماتی بازی های جام جهانی در قاره آسیا پیگیری شد

هفته پایانی دور برگشت مرحله گروهی این رقابت ها سه شنبه شب با برگزاری دیدارهای گروه های یک و دو ادامه پیدا کرد که طی آن، در گروه یک، تیم ملی ایران در حضورر بیش شصت هزار تماشاگر ورزشگاه آزادی تهران مقابل مهمانش سوریه درحالی که تا لحظات تلف شده ۲-۱ پیش بود درپایان ۲-۲ مساوی متوقف شد، تا ملی پوشان ایرانی، آخرین دیدارخود در دور انتخابی جام جهانی را با یک تساوی به پایان برسانند.
هر دو گل تیم ملی ایران را دراین دیدار سردار آزمون دردقایق ۴۵ و ۶۴ به زیبایی هرچه تمام تر وارد دروازه سوریه کرد. گل های سوریه نیزتوسط تامر حاج و عمر السوما در دقایق ۱۳ و ۹۳ به ثمررسید.
تیم ملی ایران که صعودش به جام جهانی قطعی شده بود این دیدار برایش جنبه تشریفاتی داشت، اما شاگردان کی روش برای اینکه هیچ حرف و حدیثی در این مسابقه باقی نگذارند با نمایشی کاملا برتر مهمان را خود را اسیر بازی هماهنگ خود کرده و تا ثانیه های پایانی هم ۲-۱ پیروز بود، اما ضربه زیبای عمرالسوما با اشتباه مسلم بیرانوند همراه شد و درنهایت مقابل مهمانش ۲-۲ مساوی متوقف شد.
نیمه اول این دیدار با بازی هجومی تیم ملی سوریه آغاز شد و این تیم خیلی زود و در دقیقه ۱۳ با ضربه ناصر حاج که با دفع ناقص بیرانوند همراه شد دروازه ایران را گشود، تا قفل دروازه علیرضا بیرانوند پس از گذشت ۱۱۲۱ دقیقه بازشده و رکورد ایران در بسته نگه داشتن دروازه اش نیز شکسته شود.
پس از این گل، تیم ملی ایران یکپارچه حمله شد و دروازه تیم مهمان را آماج حملات خود قرارداد و بارها می توانست دروازه سوریه را بازکند که بی دقتی مهاجمان ایران و خوش شانسی دروازه بان سوریه مانع از بازشدن دروازه این تیم شد. درحالی که نیمه اول رو به پایان بود تیم ملی ایران در دقیقه ۴۵ با ضربه دقیق سردار آزمون دروازه سوریه را بازکرد و این مهاجم نگذاشت تیم مهمان با برتری به رختکن برود. درنهایت نیمه اول با تساوی ۱-۱ دو تیم خاتمه یافت.
نیمه دوم دیدار نیز با بازی هجومی تیم ملی ایران آغاز شد و شاگردان کی روش مصمم بودند تا آخرین بازی خود در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ را هم با برد به پایان برسانند. در دقایق ابتدایی این نیمه تیم ایران می توانست دو بار روی ضربات سردار آزمون و مهدی طارمی گل برتری را وارد دروازه سوریه کند که این خطرات راهی به دورازه تیم مهمان پیدا نکرد. درادامه تیم ملی ایران در دقیقه ۶۴ روی ارسال اوت بلند احسان حاج صفی و اثر گذاری مهدی طارمی و ضربه زیبای سردار آزمون گل دوم و برتری را به ثمررساند، تا این گل آب سردی باشد بر پیکر خسته تیم ملی سوریه که با این گل همه امیدهایش برای صعود به جام جهانی و حتی دیدار پلی آف از بین برود.
در ادامه، تیم ملی ایران به اداره بازی پرداخت و هرگاه اراده کرد دروازه سوریه را با خطر جدی مواجه کرد که تیم مهمان خوش شانس بود که دراین بازی بیش از دو بار دروازه اش گشوده نشد. درحالی که تماشاگران حاضر در ورزشگاه منتظر شنیدن سوت پایان بازی توسط داور ژاپنی مسابقه بودند تیم ملی سوریه روی تیزهوشی عمر السوما مهاجم گلزنش و ضربه دقیق و زیبای این بازیکن در دقیقه ۹۳ گل تساوی را وارد دروازه ایران کرد و یک امتیاز شیرین از مصاف با تیم ملی ایران کسب کرد. سوری ها با این نتیجه در عین ناباوری ۱۳ امتیاز شده و با قرار گرفتن در رده سوم جدول رده بندی گروه یک راهی دیدار پلی آف مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۱۸ در قاره آسیا شدند.
تیم ملی ایران نیز با این تساوی ۲۲ امتیازی شد و به عنوان صدرنشین به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد.
در دیگر بازی مهم گروه یک، تیم های ازبکستان و کره جنوبی در دیداری که حکم مرگ و زندگی را برای دوتیم داشت در تاشکند به تساوی بدون گل دست یافتند، تا با این نتیجه کره ای ها ۱۵ امتیازی شده و ضمن قرار گرفتن درمکان دوم جدول رده بندی این گروه به طور مستقیم به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه صعود کرد و ازبکستان با ۱۳ امتیاز و به خاطر تفاضل گل کمتر نسبت به سوریه در رده چهارم قرار گرفت و از دور رقابت ها حذف شد. تیم های قطر و چین نیز در دوحه به مصاف هم رفتند که این بازی تشریفاتی با برد ۲-۱ چینی ها خاتمه یافت.